Přeskočit na obsah

Můj příběh

Již je tomu pár let co jsem se v minulém století narodil do nesvobodné Československé socialistické republiky. Jako Husákovo dítě jsem ve dvou letech nedobrovolně nastoupil do jeslí a začal tak dlouhou pouť v systému ochočování. Prý se tomu říká vzdělávací systém ve kterém se jedinečnost a výjimečnost jedince podporuje a vyzdvihuje. Jediné co ve mně tento systém zanechal jsou zpocená noční probuzení, kdy jsem u tabule tázán na látku, kterou jsem si nedokázal zapamatovat slovo od slova tak, jak nám jí soudružka, po revoluci paní učitelka rozkázala naučit. A svými slovy odpovědět je nepřijatelné, neboť není důležitý obsah, ale forma a přednes. Takto se dají kolem nás krásně poznat jedničkáři. Výsledkem zkoušení je samozřejmě plný počet bodů.

Ochočování

Celý tento proces ochočování od jeslí až po maturitní zkoušku trval dlouhých 18 let. 18 let trvá, než z vás něco je, protože dokud nedržíte v ruce papír o absolvování té či oné školy jste nic. To, že umíte číst, psát, počítat vděčíte sami sobě, ne vzdělávacímu systému, ten vás jen pod pohrůžkou strachu k tomu donutil. Vlastně ke všemu co dnes víte a je vám to k ničemu. Na druhou stranu si to budete pamatovat do konce života. Systém ochočování vás perfektně připraví na to, co nikdy už nebudete chtít dělat a naučí vás to, co nikdy už nebudete používat.

Kariéra

Po škole jsem nastoupil k jisté státní nesvobodné firmě kde započala má dnes již 26 letá kariéra AjŤáka (nespojovat ze seriálem A Je To… No i když…). Nebyl to úplný počítačový začátek světa, ale takové druhohory s tím lehce koketovaly. V tu dobu jsme obhospodařovali spoustu různých systémů na různých platformách, různých hardwarech za astronomické peníze s výkonem dnešních kalkulaček. Kdo ovšem postupem času, a ne zrovna dlouhého, ovládl osobní počítače a servery byl Bill se svou firmou Malý měkký (jak to asi vzniklo?)(Microsoft) a nesvobodným operačním systémem Okna (Windows). Ano, jak jistě víte, za operační systém Windows musíte zaplatit a tím získáte licenční kód na to, aby systém fungoval. Za vše nesvobodné musíte zaplatit. Na oplátku dostanete něco, bez čeho ten systém nefunguje.

Svobodný software

První setkání se svobodným softwarem se u mě datuje někdy k roku 1998 instalací systému Linux. Co to bylo za distribuci Linuxu si již nepamatuji, vím jen, že systém nabíhal v grafickém prostředí, tuším že se jednalo o KDE, a vůbec celý systém nabíhal podstatně rychleji než systém Windows a obsahoval po instalaci spousty svobodných programů pro práci s grafikou, zvukem, kancelářské aplikace o kterých i dnes si mohou Windows nechat zdát. Přesto, že mé seznámení s tímto systémem bylo jen letmé, zanechalo ve mně trvalé následky. Ovládání systému Linux a Windows se liší v mnoha věcech, protože celá koncepce a myšlenka těchto dvou systémů je rozdílná. A protože nesvobodná firma si vyžadovala nesvobodný a drahý systém, mé pokusy s Linuxem museli jít na chvilku k ledu.
K ledu ne tak docela. Občas jsem si na domácí počítač nainstaloval k Windows druhý operační systém Linux. Distribucí jsem vystřídal bezpočet. Od RedHat, přes Knoppix, Fedoru, Mandrivu, atd. až po Ubuntu. A tak se stal Léta Páně 2008 Ubuntu 8.04 LTS mým hlavním operačním systémem na domácím počítači.

Ubuntu

Proč Ubuntu? Teď budu citovat z českých stránek Ubuntu:

„Filozofií Ubuntu je poskytovat software zdarma včetně zdrojového kódu, který můžete studovat i modifikovat. Pro běžného uživatele je ovšem důležitější, že se může spolehnout na dvouletý cyklus vydání verzí Ubuntu s dlouhodobou podporou, označovaných LTS (long term support), s bezplatnými bezpečnostními aktualizacemi, v době trvající podpory aktuální verze Ubuntu, která činní 5 let, i bezplatnými systémovými aktualizacemi včetně přechodů na novější verze Ubuntu.

Za instalaci ani aktualizace operačního systému Ubuntu nezaplatíte ani korunu. To ale neznamená, že by byl software nepoužitelný či nekvalitní. Model open source funguje jinak, než jak jste zvyklí z ekosystémů Windows a macOS. Peníze na vývoj a údržbu pocházejí především od velkých firem, které neplatí za software samotný, ale za podporu, kterou jim společnost Canonical, vyvíjející Ubuntu, poskytuje.

Vyvíjeno společností Canonical.

Canonical Ltd. je společnost působící po celém světě s hlavním sídlem v Anglii. V březnu roku 2004 ji založil Mark Shuttleworth, který se stal kromě zakladatele firmy také druhým vesmírným turistou.“

Proto Ubuntu. Dnes na mém notebooku používám Ubuntu Studio. Tato distribuce obsahuje desítky multimediálních aplikací pro tvorbu audia, grafiky, videa hezky na jednom místě. Na hlavním počítači rovněž používám Ubuntu Studio, poněvadž tento hlavní počítač slouží především jako domácí nahrávací studio, zatím jen pro naši kapelní potřebu. Vlastně jsem na něm stříhal i náš první kapelní videoklip. Jako televizní multimediální centrum slouží počítač se systémem Lubuntu, přítelkyně na notebooku rovněž používá Ubuntu Studio a syn na notebooku zatím používá Xubuntu než mu systém ochočování nařídí používat Windows, protože ho používají všichni.

Jestlipak víte, že ve vašich telefonech, tedy kromě jablíčkářů, je nainstalován Linux? Ano je to Android.

Myslím, že už je opravdu nejvyšší čas začít používat svobodný software a dostat do podvědomí lidí, že něco takového existuje a funguje. A velmi dobře funguje.

Efektivní

…rychle změníte své myšlenky v realitu díky velké efektivnosti systému a obsaženého softwaru…

Stabilní

…spolehlivý systém běžící několik let bez přeinstalace, bez antiviru….

Modulární

…nastavitelný rychlý systém pro potěchu oka, ucha, široké možnosti přizpůsobení softwaru…