Přeskočit na obsah

Vzhled

  Vzhled pracovního prostředí si můžete upravit v nastavení vzhledu viz. obrázek.

  Obr. 1 - Styl
  Obr. 1 – Styl

  Na záložce Styl máte na výběr z několika předdefinovaných motivů. Stačí si vybrat ten, který vám vyhovuje nejvíce. Pokud si chcete změnit vzhled všech ikon v systému, přepněte se na záložku Ikony.

  Obr. 2 – Ikony

  Zde máte na výběr opět několik předdefinovaných stylů.

  Na záložce Písma změňte výchozí písmo a velikost písma operačního systému, výchozí neproporcionální písmo, které je důležité zejména v terminálu respektive tam, kde zadáváte příkazy. Písmo by mělo být dobře čitelné, aby jste zamezili překlepům, proto neproporcionální. Vykreslování písma je důležité pro dobrou čitelnost. Zaškrtnutím volby Povolit vyhlazování docílíte lepší čitelnosti, písmo by nemělo být pixelované. Záleží ovšem na zobrazovacích jednotkách (monitor, displej notebooku, televizor), volbu použijte na subjektivním pocitu.

  Hinting znamená, že mnohá písma poskytují dodatečné informace o nejlepším způsobu jejich vykreslování. Nejlepší vzhled vyberte opět podle subjektivního pocitu. Na výběr máte čtyři možnosti a sice Žádné, Mírné, Střední a Úplné. Na obrazovkách TFT nebo LCD lze pomocí volby Pořadí subpixelů zvýšit kvalitu písma volbou správného pořadí barevných složek pixelů. Opět závisí na subjektivním pocitu. Pokud máte pocit, že velikost písma je příliš malé nebo velké než jaké systém sám nalezl na základě parametrů zobrazovací jednotky, můžete toto upravit vlastním nastavením rozlišení DPI.

  Obr. 3 - Písma
  Obr. 3 – Písma

  Nastavení

  Poslední záložka Nastavení umožňuje ještě více doladit vzhled systému kupříkladu Styl panelu nástrojů. Na výběr jsou Ikony, Text, Text pod ikonami a Text vedle ikon. Líbí se vám ikony na tlačítkách pak zaškrtněte volbu Zobrazovat obrázky na tlačítkách. Stejným způsobem lze zapnout či vypnout obrázky v nabídkách programů. Povolení volby Povolit úpravy klávesových zkratek má za následek změnu klávesových zkratek položek nabídky přejetím kurzoru myši nad položkou nabídky a stiskem nové klávesové zkratky. Pokud vyžadujeme, aby systém vydával zvuky při různých událostech, máme k dispozici dvě volby. Je však potřeba, aby byla nainstalována knihovna Canberra. Tyto dvě položky se nacházejí v sekci Zvuky událostí. Velikost oken v celém systému lze až 2x zvětšit v rozbalovací nabídce Přizpůsobení velikosti zobrazení oken.

  Obr. 4 - Nastavení
  Obr. 4 – Nastavení