Přeskočit na obsah
Plocha

LInux Pro Efektivní Rychlou Tvorbu

Xubuntu je svobodný, volně dostupný, komunitní, elegantní a snadno použitelný operační systém. Pro uživatele je zdarma a plně nahradí jiné placené operační systémy na vašem počítači. Xubuntu přichází s Xfce, což je stabilní, lehké a konfigurovatelné desktopové prostředí pro stolní počítače. Xubuntu je ideální pro ty, kteří chtějí ze svých stolních počítačů, notebooků a netbooků vytěžit maximum s moderním vzhledem a dostatkem funkcí pro efektivní každodenní používání. Funguje dobře i na starším hardwaru.

Xubuntu je poskytován zdarma včetně zdrojového kódu, který můžete studovat i modifikovat. Pro běžného uživatele je ovšem důležitější, že se může spolehnout na dvouletý cyklus vydání verzí Xubuntu s dlouhodobou podporou, označovaných LTS (long term support), s bezplatnými bezpečnostními aktualizacemi, v době trvající podpory aktuální verze Xubuntu, která činní 5 let, i bezplatnými systémovými aktualizacemi včetně přechodů na novější verze Xubuntu.

GIMP

Grafika

GNU Image Manipulation Program

Pro práci z grafikou je připraven GIMP v kterém hravě zvládnete i ty nejnáročnější grafické operace.

LibreOffice Writer

Kancelář

LibreOffice

Kancelářský balík LibreOffice vám umožní zpracování textů – Writer, tabulek – Calc, prezentací – Impress a mnoho dalšího.

Mozilla Firefox

Internet

Mozilla Firefox

K prohlížení internetu poslouží známý Mozilla Firefox, v kterém najdete spousty pluginů a témat ke změně vzhledu.

Parole

Multimédia

Parole

K přehrávání hudebních souborů a videosouborů perfektně zvládá multimediální přehrávač Parole.

Sudoku

Hry

Sudoku

Ke zkrácení volné chvíle kromě jiných připravených her poslouží známá desková hra Sudoku.

Kromě předpřipravených aplikací si můžete nainstalovat i vámi oblíbené aplikace známé z jiných operačních systémů, některé z nich však mají uzavřenou licenci, což znamená, že software je vlastněn jednotlivcem nebo firmou. Často jste nějak omezeni v jeho používání a obvykle nemáte přístup k jeho zdrojovým kódům, a proto se jim na těchto stránkách věnovat nebudeme.

Dropbox

Chromium

Skype

Spotify

YouTube Music

Evolution

Za instalaci ani aktualizace operačního systému Xubuntu nezaplatíte ani korunu. To ale neznamená, že by byl software nepoužitelný či nekvalitní. Model open source funguje jinak, než jak jste zvyklí z ekosystémů Windows a macOS. Svobodný software znamená, že uživatelé mají svobodu software spouštět, kopírovat, distribuovat, studovat, měnit a vylepšovat. Svobodný software je otázkou svobody, nikoli ceny.

Přesněji řečeno, svobodný software znamená, že uživatelé programu mají čtyři základní svobody :

  1. Svoboda spustit program, jak si přejete, za jakýmkoli účelem.
  2. Svoboda studovat, jak program funguje, a změnit jej tak, aby vaše práce s programem fungovala podle vašich představ. Předpokladem je přístup ke zdrojovému kódu.
  3. Svoboda redistribuovat kopie, abyste mohli pomáhat ostatním.
  4. Svoboda distribuovat kopie vašich upravených verzí ostatním. Tímto způsobem můžete dát celé komunitě šanci těžit z vašich změn. Předpokladem je přístup ke zdrojovému kódu.

Tým tvůrců Xubuntu vydal seznam slibů pro své uživatele:

  1. Xubuntu bude vždy zdarma a cena verze pro podniky a společnosti bude co nejmenší. Tvoříme ho co nejlépe a bude dostupné pro každého.
  2. Xubuntu bude vždy obsahovat dobrý překlad do mnoha jazyků včetně češtiny a nejlepší svobodný software co bude k dispozici.
  3. Xubuntu tým pravidelně každých šest měsíců vytváří novou verzi. Můžete používat stabilní verzi nebo vývojovou verzi. Ke každému vydání vychází bezpečnostní aktualizace po dobu nejméně 18 měsíců.
  4. Xubuntu zcela splňuje principy svobodného softwaru; podněcuje lidi k používání open source softwaru, vylepšuje jej a rozšiřuje.