Přeskočit na obsah

Pracovní plochy

  V Xubuntu (respektive v jakémkoliv linuxu) můžete pro svojí práci využívat více než jednu plochu. Mezi plochami se nejjednodušším způsobem můžete přepínat klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+šipka vpravo a zpět, tedy Ctrl+Alt+šipka vlevo. K dispozici můžete mít kolik ploch chcete, maximálně však 100 ploch. Standardní instalace Xubuntu obsahuje jednu plochu. Já používám na notebooku čtyři plochy, na stolním počítači používám jen dvě, ale zase mám dvoumonitorové zobrazení. Taktové používání systému je silně návykové protože máte svoji práci oddělenou a zároveň máte vše při ruce. Jestliže používáte jeden počítač pro zábavu i pro práci, můžete mít plochami takto počítač rozdělen a mít tak na pracovních plochách i jiná pozadí. Pro přidání či odebrání pracovních ploch slouží karta s názvem Pracovní plochy.

  Obr. 1 - Obecné
  Obr. 1 – Obecné

  K přidání nebo odebrání pracovních ploch můžete v položce Počet pracovních ploch buď přepsat stávající číslo na jiné nebo kliknutím na znaménko mínus plochy odebrat, na znaménko plus plochy přidat. Pokud kliknete v okně Názvy na název pracovní plochy, přepíšete stávající název na takový, jaký se vám hodí, například Soukromá plocha, Pracovní plocha atd.

  Záložka Okraje způsobí, že pokud nastavíte číselné údaje (v pixelech) na stranách plochy, při spuštěné aplikaci a její maximalizaci se v těchto místech aplikace nebude zobrazovat. To je dobré zejména pokud chcete mít z plochy vždy přístupné určité ikony.

  Obr. 2 - Okraje
  Obr. 2 – Okraje